მთავარი მთქმელი - ჩვენი წიგნი: “1028“  გახდა.  ამბავი, როცა არსებობს ნება - შექმნა სახელმწიფო, როგორ მოქმედებს ეროვნული ხელისუფლება და მისი მხარდამჭერი თავისუფალი საზოგადოება. როგორ ყალიბდება არასრული 3 წლის ანუ სულ 1028 დღის, განმავლობაში ჭეშმარიტი სახელმწიფოებრიობა.
საუკეთესო ავტორები და მკვლევრები შემოვიკრიბეთ, შევეცადეთ ფაქტებით, მოვლენებით და არგუმენტებით მოგვეყოლა 1028 დღიანი ისტორია. ის ადამიანები წამოვწიეთ, ვინც ამ პერიოდის  ეპიცენტრში იყვნენ. ჩვენ დავეყრდენით მხოლოდ პირველად საარქივო მასალებზე დაფუძნებულ ფაქტებს, მოვყევით რა შეიცვალა განათლების სისტემაში, თვითმმართველობასა და თავდაცვაში, რა რეფორმები ჩატარდა კულტურის სფეროში, ასევე ქალთა უფლებებსა და მათ როლზე, საერთაშორისოდ აღიარებულ დემოკრატიის ხარისხზე და სხვ...
1028“ სწორედ ამ ისტორიებს ყვება...
წლის სიმბოლო - „ქალბატონი რესპუბლიკა“- იგი საქართველოს ღირებულებების, იმედისა და თავისუფლების ალეგორიული სახეა. გავრცელებული ცნობებით მისი ავტორი დიმიტრი შევარდნაძეა.
საქართველოს ისტორიაში ქალს განსაკუთრებული როლი ჰქონდა, აქვს და ექნება. ქალები ამ ქვეყნის ისტორიის შექმნაში ყოველთვის აქტიურად იყვნენ ჩართულები. არც ბრძოლის ველს გაურბოდნენ, არც მართვას და არც სამზარეულოს... სწორედ ეს უნიკალური გამოსახულება ვაქციეთ ქანდაკებად.
იცნობდეთ: „ქალბატონი რესპუბლიკა“- მებრძოლი და თავისუფლებისმოყვარე.
სასაჩუქრე ნაკრების  მესამე ნაწილი - კალენდარი - მე-19 და მე-20 საუკუნის დასაწყისის ქართული ბიზნესისა და მეწარმეობის ისტორიის ქრონიკები, 365 საინტერესო ბიზნეს ამბავი. ესეც კიდევ ერთი მაგალითია, თუ რა შეძლეს საქართველოს მოქალაქეებმა მეწარმეობასა და ბიზნესში, მათი ნიჭით, განათლებით, უნარებით, მომავლის ხედვით, მიზანსწრაფულობით, შეუპოვრობითა და ქვეყნის სიყვარულით.
გვიხარია, რომ ჩვენი 2025 წლის ნაფიქრი უკვე  თქვენთანაა, რომელიც დიდი შთაგონებით შევქმენით და გაგიზიარეთ.
კალენდარი ყოველღიურობას შეგახსენებთ, წიგნი თქვენს შთამომავლებსაც მოუყვება პირველი რესპუბლიკის ამბებს, ხოლო ქალბატონი რესპუბლიკა მხნედ  და ღირსეულად  შეგახსენებთ, თუ რაოდენ მნიშვნელოვანია პიროვნების, საზოგადოებისა და ქვეყნის თავისუფლება.
გაგრძელება იქნება…
... და გვჯერა, რომ ჩვენი ისტორიის სხვადასხვა მნიშვნელოვანი პერიოდებიდან საინტერესო ფაქტების გაცოცხლება და ღრმად გააზრება ძალიან მნიშვნელოვანია ჩვენი სახელმწიფოებრივი თვითშეგნების გაძლიერების, ეროვნული თვითშემეცნების შემდგომი გაღრმავებისა და, სამომავლოდ, ჩვენი ქვეყნის თანამედროვე დასავლური სამყაროს სრულუფლებიან წევრად ჩამოყალიბების უმნიშვნელოვანეს გზაზე.
WhatsApp Image 2026-01-29 at 16.47.01.jpegWhatsApp Image 2026-01-29 at 16.51.40.jpegWhatsApp Image 2026-01-29 at 16.47.03 (1).jpegWhatsApp Image 2026-01-28 at 17.07.03.jpeg