We use cookies to improve your experience and our services. If you continue to browse the site, you agree to their use. For more information, see our  Privacy Policy
David Bezhuashvili Education Foundation for the "Wounded Warriors Support Fund"
David Bezhuashvili, the founder of GIG and the David Bezhuashvili Education Foundation, attended the presentation of the 2024 annual report of the Wounded Warriors Support Fund. The event was attended by the fund’s beneficiaries, ambassadors accredited in Georgia, military attachĂ©s, representatives of NATO’s Liaison Office and the core group of the NATO-Georgia Substantial Package, as well as invited guests. "Donors have already joined the fund’s activities for 2025, and it is noteworthy that the first donor of the year is David Bezhuashvili, who, through his Education Foundation, has once again expressed his support for our heroes and their family members" stated David Mamulaishvili, Director General of Silknet and Head of the Wounded Warriors Support Fund, during the presentation of the annual report. GIG has been one of the earliest supporters of the initiative and idea behind the creation of the Fund and has been actively engaged for years in the crucial process of supporting wounded warriors. For the second consecutive year, the David Bezhuashvili Education Foundation has also been actively committed to ensuring vital support for wounded warriors, including healthcare assistance, educational support for the families of fallen heroes, and other essential aid.
"Our heroes, our army, build a strong state of which we are all a part. Supporting them is a modest expression of gratitude and respect. The goal of the Education Foundation is to assist the family members of fallen and wounded soldiers in obtaining a dignified education. We believe this is a meaningful way to demonstrate loyalty and respect for the country" stated David Bezhuashvili. The Wounded Warriors Support Fund was established in 2018 and provides assistance to all wounded soldiers who have served in the Georgian Armed Forces, as well as their minor children and spouses, helping them integrate into civilian life and develop into independent and fully-fledged members of society.
"David Bezhuashvili Education Foundation" is an educational, charitable, non-profit organization founded in 2015 by David and Gela Bezhuashvili. The founders of the fund believe that education is the key value of a developed, modern, and democratic country. Therefore, investments made in this field contribute to establishing these values and ultimately serve the overall development of the country.
For years, "David Bezhuashvili Education Foundation" and GIG have been implementing various educational, cultural, and national projects as part of their partnership.