On 25-27 September, the 9th meeting of the International Advisory Council of the South America's leading business school was held in Brazil. The meeting has been convened in Rio-de Janeiro this year. Gela Bezhuashvili, the Member of the Governing Board of the "Georgian Industrial Group" has participated for the third time already in the meeting of the international Advisory Council of the leading business school of Brasilia and Latin America, who was elected as the member of the international advisory council of FDC- (Foundation Dom Cabral) in 2014. Within this format, GIG is represented together with the world-wide companies and is involved in discussion of the matters.
FDC has been among the best business school rating for already 12 years. FDC International Advisory Council was created in 2009. The Council is composed of public, private, academic and non-governmental organizations, which unites 75 Global leaders from 22 countries. This is a first time when representative from Georgia has become a member of this Council. The reason and the idea to create the Council is to gather key thinkers and decision makers to discuss the business environment and advise FDC on strategic issues.