On April 3, 2018, the Georgian Industrial Group and the Chinese company "Harbin Electric International Co" signed a Memorandum of Understanding. On behalf of the Georgian side the Memorandum was signed by Zurab Gelenidze, Director General of GIG, and from the Chinese side â by iang Shimin, Vice President of the company HEI. The memorandum implies involvement in various types of energy projects throughout the region. The Parties expressed their willingness to integrate their knowledge and experience, which in turn embodies the construction-operation of the transmission lines, substations and thermal and hydro-generation facilities.
Chinese company "Harbin Electric International Co" has been operating for many years in the energy sector in terms of construction and production of electrical equipment.