Ambassador of Japan to Georgia Mr. Tadaharu Uehara visited the “Georgian Industrial Group”. The meeting was of explanatory nature and key topics concerned the development of Georgian – Japanese relations, investment climate and activity of the Company. Parties expressed their interest for possible future cooperation as well.
The founder of “Georgian Industrial Group” had familiarized the Ambassador of Japan, who expressed his interest regarding the business portfolio of the Company, with the activities of the Company at site. He submitted the information in regard of those strategic projects being successfully developed by the Company within the industrial and energetic fields of the countries for years.
At the end of the meeting Mr. Tadaharu Uehara in informal environment got acquainted with Giorgi Purtskhvanidze, one of the employees of the Company, who is interested in Japanese culture and learning of Japanese language for several years as the hobby and in few days, by the invitation of Japanese party he is invited to Japan with the status of the winner of the project (Giorgi Purtskhvanidze is the ERP analyst of “Georgian Industrial Group”).