On 18-19th of March, 2016, the âStudent Projects Conferenceâ was held at the âEuropean Schoolâ, which was organized by the âEuropean Schoolâ, the International Baccalaureate (IB), the American High School, the âGeorgian Industrial Groupâ, the British Council, the American Councils, âDavid Bezhuashvili Education Foundationâ and âEnglish Book in Georgiaâ.
In preparation for the conference, the steering committee reviewed 70 projects submitted by 20 different schools in Georgia and Azerbaijan. The committee members of various sections listened to the selected 44 projects and identified the 16 best ones. On March 19, the organizers solemnly awarded the winners with prizes.
2 winners were identified in the first place. âDavid Bezhuashvili Education Foundationâ awarded Humay Mammadova (IB sector of the âEuropean Schoolâ, Tbilisi), who was awarded a trip to the UK for a 2-week language course. The winning students in various sections received laptops from the Georgian Industrial Group as a gift.